دستگاه تناسلی برای بانوان یکی از حساس ترین نقاط بدن محسوب می شود، امروزه جراحی های ترمیمی و یا جوانسازی این ناحیه یکی از پر طرفدارترین جراحی های زیبایی محسوب می شود.
در این مقاله می خواهیم به طور مختصر پیرامون جراحی و ترمیم واژن و عوارض آن صحبت کنیم.

جراحی تنگ کردن واژن
به این جراحی واژینوپلاستی گفته می شود. درواقع این جراحی جهت بازسازی ناحیه کف لگن که دچار کشدگی شدید بافت و عضلات واژن است، صورت می گیرد. همچنین در این جراحی ناحیه پرینه (حد فاصل بین مقعد و واژن) را که به دهانه واژن متصل است، بازسازی می کنند که کمک بسیار زیادی به تقویت عضلات واژن می کند.
کشیدگی واژن بر اثر بالا رفتن سن و یا زایمان طبیعی اتفاق می افتد که همین امر باعث می شود که بسیاری از بانوان اعتماد به نفس خود را از بین ببرد و یا در رابطه ی جنسی خود دیگر رضایت کافی را نداشته باشند که تنها راه حل آن جراحی لابیاپلاستی می باشد.

جراحی تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی
در این جراحی عضلات واژن، پرینه و بافت اطراف آن را تنگ می کنند که موجب بیشتر شدن حساست جنسی شما و در نتیجه لذت جنسی زیاد در فرد می شود.
این جراحی با بیهوشی موضعی یاعمومی همراه است و زمان تقریبی آن حداکثریک ساعت می باشد و معمولا بانوان در همان روز از بیمارستان مرخص می شوند اما در برخی مواقع به دستور پزشک برای بررسی بیشتر و یا نوع جراحی امکان بستری نیز وجود دارد.


جراحی واژینوپلاستی جهت تنگی واژن و رفع افتادگی مثانه
در حین جراحی واژن به منظور ترمیم و تنگ شدن آن می توانید مواردی مانند افتادگی مثانه را نیز ترمیم کرد. بدین صورت که قبل از جراحی در جلسات مشاوره پزشک میزان افتادگی مثانه را تشخیص می دهد و در صورت نیاز در حین جراحی واژینوپلاستی افتادگی مثانه را نیز ترمیم خواهد کرد.

جراحی واژینوپلاستی و یا تنگی واژن عملی بدون درد
اکثر بانوانی که این جراحی را انجام دادند در جلسات معاینه اظهار داشتند که هیچ دردی را در حین جراحی حس نکردند، بعد از جراحی هم با داروهای تجویز شده توسط پزشک میزان درد به حداقل رسیده است.
البته بحث تورم کاملا جداست، ممکن است تورم ناشی از جراحی تا دوهفته پس از آن وجود داشته باشد.
بسیاری از بانوان درمورد بخیه ها نگران هستند و سوال بیشتر آن ها این هست که آیا امکان عفونت بخیه وجود دارد و یا کشیدن بخیه درد دارد؟
در جواب باید بگوییم نوع بخیه ای که در این جراحی استفاده می شود، کاملا جذبی می باشد یعنی خود به خود جذب بدن می گردد پس نیازی به کشیدن آن توسط پزشک نمی باشد.

آمادگی قبل از جراحی واژینوپلاستی
پزشک معالج شما دستورات قبل از جراحی را در جلسه ی مشاوره ی نهایی برای شما توضیح خواهد داد اما کلی ترین شرایط آن شامل موارد زیر می باشد:

1-    نکشیدن سیگار 24 ساعت قبل از جراحی
2-    مصرف نکردن الکل 24 ساعت قبل از جراحی
3-    مصرف نکردن داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین در روزهای قبل از جراحی
4-    بررسی و نداشتن عفونت در ناحیه واژن قبل از جراحیمراقبت های پس از جراحی واژینوپلاستی
همانطور که گفته شد تا دوهفته پس از جراحی تورم در قسمت واژن وجود دارد که کم کم از بین می رود در برخی از افراد با توجه به میزان جراحی امکان دارد بهبودی کامل حتی به یک ماه نیز برسد.
پس از جراحی رعایت موارد زیر ضروری است:
1-    قسمت جراحی شده را تمیز نگه دارید تا از عفونت آن جلوگیری شود.
2-    از لباس های گشاد استفاده کنید تا محل جراحی عرق نکند.
3-    برای چند هفته از رابطه جنسی پرهیز کنید.
4-    تا 48 ساعت پس از جراحی از کمپرس آب سرد استفاده کنید.
5-    از غذاهای فیبردار استفاده کنید تا دچار یبوست نشوید.
6-    هر روز محل جراحی را با ژل بانوان بشویید.
7-    در صورتی که 2 تا 3 هفته از جراحی گذشته و هنوز احساس ناراحتی دارید حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.
8-    برای چک آپ های پس از جراحی حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

هزینه جراحی واژینوپلاستی
میزان هزینه جراحی بستگی به نوع آن و میزان ناحیه ی مورد جراحی متغییر است. اما به یاد داشته باشید که این جراحی باید در بیمارستان انجام گیرد پس علاوه بر هزینه پزشک، هزینه بیمارستان نیز وجود خواهد داشت. همان طور که گفته شد این جراحی بستری نخواهد داشت مگر در مواقع خاصی که صلاحدید پزشک معالج باشد که این اتفاق به ندرت رخ می دهد.

جراحی واژینوپلاستی چه مدت استراحت لازم دارد؟
اکثر بیماران 2 تا 3 روز پس از جراحی می توانند سرکار بروند. اما برای ورزش های سنگین حداقل تا 1 ماه پس از جراحی باید صبر کنند.
پس از جراحی واژینوپلاستی به هیچ عنوان زخمی نخواهید داشت
بسیاری از افرادی که برای مشاوره نزد پزشک می روند این سوال را مطرح می کنند که پس از جراحی زخم به وجود می آید و یا جای بخیه می ماند؟
به یاد داشته باشید که جراحی واژینوپلاستی در کنار ترمیمی بودن جراحی زیبایی نیز محسوب می شود پس در نتیجه هیچ گونه زخمی در ناحیه واژن ایجاد نخواهد کرد و به دلیل اینکه بخیه های جذبی مورد استفاده در این جراحی می باشند به هیچ عنوان جای بخیه در قسمت جراحی شده باقی نخواهد ماند.

عوارض جراحی واژینوپلاستی
1-    ایجاد عفونت در صورت مصرف نکردن داروهای تجویز شده و یا تمیز نگه نداشتن محل جراحی.
2-    ادراد دردناک و یا سوزش ادرار: این پدیده در روزهای ابتدایی جراحی طبیعی است اما چنانچه این سوزش و درد طولانی شود و یا در همان روزهای ابتدایی غیر قابل تحمل بود سریعا به پزشک معالج خود مراجعه نمایید.
3-    لابیای دردناک و ناراحت کننده: همان طور که در مطالب قبلی ذکر شد وجود تورم و درد خفیف تا 2 هفته پس از جراحی طبیعی است اما اگر این درد شدید بود و فرد در ناحیه لابیای خود دردی را حس کرد که غیر قابل تحمل بود و یا فعالیت های روزمره برایش غیر قابل انجام بود حتما باید به پزشک خود مراجعه نماید.

جراحی واژینوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟
1-    افرادی که بر اثر کهولت سن دچار گشادی واژن شدند
2-    افرادی که بر اثر زایمان های طبیعی دچار گشادی واژن شدند
3-    افرادی که دچار بیماری هایی مانند افتادگی رحم هستند.

جراحی واژینوپلاستی برای چه کسانی مناسب نیست؟
1-    دختران باکره
2-    بانوان زیر 20 سال

فرم ارسال سوال جدید

پرسش و پاسخ

به مشاوره نیاز دارید ؟ با ما تماس بگیرید