مشاوره پیش از بارداری

مشاوره قبل از بارداری از نظر مامایی به دو قسمت مهم تقسیم میشود. ابتدا بررسی از نظر جسمی و سپس بررسی از نظر روحی.مشاوره و ویزیت قبل از حاملگی از چنان اهمیتی برخوردار است که برخی آنرا مهمتراز ویزیت مادر می دانند.آنچه مسلم است این است که کنترل و آموزش مادران باردار و بهداشت دوران بارداری دقیقاً از قبل از بارداری شروع میشود.هدف از آن شروع یک روند مراقبت علمی است که باعث ارتقائ سطح بهداشت مادران باردار شده ودر نتیجه باعث کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان میشود.جلوگیری از برخی ناهنجاری ها از پیامدهای خوب مشاوره قبل از بارداری است.


چه زمانی برای این مشاوره قبل بارداری مناسب است ؟

یکی از مسایل مهمی که زوجها قبل از اقدام به بارداری باید به آن توجه کنند مشاوره پیش از بارداری و تشکیل پرونده و انجام بررسی های لازم است. شاید این سوال برایتان مطرح باشد که چه زمانی برای این مشاوره مناسب است. بهتر است حدقل دوماه قبل از اقدام جهت مشاوره و تشکیل پرونده مراجعه کنید اعتبار این مشاوره و بررسی تا حداکثر یک سال است. بنابراین بعد از یک سال از مشاوره تکرار برسیها مجددا ضروری است.در مشاوره پیش از بارداری چه مسایلی بررسی میشود؟
  • قدم اول تشکیل پرونده است. بررسی وضعیت قاعدگی، روش پیشکیری از بارداری، سابقه ابتلا به عفونتهای منتقله از راه جنسی، سابقه رفتارهای پرخطر درزن و مرد،سابقه بیماریهای زمینه ای،بیماریهای ژنتیک،اختلالات روانپزشکی، مصرف داروها، حساسیت های دارویی،وضعیت شغلی، وضعیت تغذیه، سابقه بارداری و زایمان و سابقه واکسیناسیون در مرحله اول بررسی میشود.
  • قدم بعدی معاینه بالینی از نظر سلامت عمومی و قد و وزن و معاینه واژینال است.
  • در مرحله بعد یک سری آزمایشهای لازم خون و پاپ اسمیر انجام می گردد.
  • درصورت نیاز به واکسیناسیون ، طبق جدول توصیه به تزریق واکسنها قبل از اقدام به بارداری میشود.
  • مکملهای لازم برای مادر تجویزی میشود. تمام مادران ترجیحا از سه ماه قبل از بارداری باید مصرف فولیک اسید را آغاز کنند. و بر اساس جواب آزمایشها ممکن است هر فرد نیاز مصرف مکمل یا داروی خاص دیگری نیز داشته باشد.
  • آموزشهای اولیه به مادر شامل ثبت تاریخ شروع قاعدگیها، تغذیه صحیح و بهداشت فردی است.
پس از انجام مشاوره و بررسیهای لازم و بعد از گذشت سه ماه از مصرف فولیک اسید زوجها می توانند اقدام به بارداری نمایند. در طی این مدت درصورت هرگونه مشکل باید با پزشک خود در ارتباط باشند و با مثبت شدن تست بارداری اولین مراقبت بارداری آغاز میگردد که به صورت مجزا توضیح داده خواهد شد.

فرم ارسال سوال جدید

پرسش و پاسخ

به مشاوره نیاز دارید ؟ با ما تماس بگیرید