واژینوپلاستی چیست ؟

واژینوپلاستی (vaginoplasty) عمل جراحی است که در طی آن جراح واژن را تنگ میکند به همین علت به آن عمل تنگ کردن واژن هم میگویند. یک روش غیر تهاجمی تنگ کردن واژن، حرارت دادن بافتها با امواج فرکانس رادیویی یا لیزر است. بیمارانی که واژن شان خیلی شل شده باشد ممکن است این روشهای درمانی برایشان کفایت نکند و عمل جراحی واژینوپلاستی برایشان روش مطمئن تری باشد.چرا واژینوپلاستی انجام میشود؟
پس از زایمان طبیعی، زنان ممکن است دچار مشکل بزرگی یا شل شدن واژن شوند که علت آن کشیدگی بافتها و جداشدن عضله ها است که گاهی به حدی شدید است که ممکن است تامپون از واژن بیفتد. شل شدگی و گشاد شدگی واژن میتواند در عملکرد جنسی تاثیر بگذارد و لذت جنسی را کاهش دهد.

در واژینوپلاستی چه کاری انجام میشود؟
در واژینوپلاستی، عضله های جدا شده از هم، گرد هم آمده و پوست مخاطی اضافی از سمت پشتی واژن برداشته میشود. بخشی از پوست خارجی نیز ممکن است برای زیبایی بیشتر، برداشته شود.
 
آیا واژینوپلاستی با بی حسی انجام میشود؟
این عمل جراحی را هم میتوان با بی حسی موضعی انجام داد و هم بیهوشی اما در بیشتر موارد این درمان تحت بیهوشی عمومی صورت میگیرد.
 
چگونه برای واژینوپلاستی آماده شوم؟
از بیماران خواسته میشود پیش از جراحی، مدتی ناشتا بوده و چیزی نخورند و روده شان آماده باشد.
 
عمل جراحی واژینوپلاستی چگونه است؟
پس از این که مشخص شد واژن چقدر باید تنگ تر شود، یک گوه کلوچه ای شکل علامت گذاری میشود تا پوست اضافی که قرار است از داخل واژن برداشته شود مشخص شود. زیر پوست، بافتها با بخیه های محکمی سفت میشوند. پس از این که مجرای واژن سفت شد، پوست مخاطی نیز با بخیه بسته میشود. اگر پوست اضافی بیرون زده نیز وجود داشته باشد، برای زیبایی بیشتر برداشته میشود. 
 
خطرات و عوارض واژینوپلاستی چیست؟
خطرات ناشی از این عمل همانند هر عمل جراحی دیگری میتواند عفونت، خونریزی ،درد و همچنین برخی عوارض نادر مختص واژینوپلاستی باشد.
 
پس از واژینوپلاستی چقدر طول میکشد تا خوب شوم؟
بهبودی ممکن است یکی دو هفته زمان ببرد. در چند روز اول ممکن است درد عمیق احساس کنید. تا هشت هفته نباید تامپون استفاده کنید و نباید رابطه جنسی کامل داشته باشید.
 
نتیجه واژینوپلاستی چیست؟
معمولا این عمل جراحی منجر به تنگ شدن مجرای واژن میشود و به بهبود رضایت جنسی کمک میکند.
 
تفاوت بین جراحی زیبایی وازن و بازسازی واژینوپلاستی یا عمل لابیاپلاستی چیست؟
در جراحی بازسازی، عملکرد بخشی از بدن بهبود می یابد در حالی که در جراحی زیبایی، تغییراتی در زیبایی آناتومی طبیعی بدن ایجاد میشود. مثلا فرض کنید در جراحی بینی ، جراح ممکن است حفره های داخل بینی را اصلاح کند تا به بهبود تنفس بیمار کمک کند و یا شکل آن را تغییر دهد تا بینی بیمار را زیباتر کند. برخی از موارد واژینوپلاستی نیز ممکن است به عنوان عمل بازسازی انجام شوند تا نقایص مادرزادی که در آن واژن درست شکل نگرفته است، خیلی کوتاه است یا اصلا وجود ندارد را اصلاح نمایند تا فرد بتواند به صورت طبیعی ادرار کند، قاعدگی داشته باشد و رابطه جنسی برقرار نماید.


 
به مشاوره نیاز دارید ؟ با ما تماس بگیرید