معایب و مزایای جراحی زیبایی واژن و لابیاپلاستی

جراحی زیبایی واژن یا لابیاپلاستی یک درمان زیبایی طی عمل جراحی است که برای سفت کردن عضلات کف لگن اطراف واژن، انجام میشود. هدف از این کار، بهبود قدرت و کنترل این عضلات است که منجر به تنگی واژن و رضایت جنسی بیشتر زن و همسر او در رابطه جنسی، میشود.
 


دلایل جراحی زیبایی واژن چیست؟

واژینوپلاستی به عنوان یک عمل جراحی زنانه برای اصلاح شکل واژن، جراحات واژن یا کشیدگی جدی واژن در حین زایمان، است. امروزه زنان خیلی بیشتری متقاضی این عمل جراحی هستند که بیشتر هدف آنها، زیبایی است.
پس از زایمان طبیعی یا با افزایش سن، بافتهای داخل و اطراف واژن شل میشوند، عضلات کف لگن ضعیف میشوند و واژن گشاد و شل احساس میشود. این تغییرات طبیعی میتواند تاثیر بدی بر زندگی جنسی فرد بگذارد و باعث شود احساس رضایت او یا همسر او از رابطه جنسی کاهش پیدا کند. همچنین ممکن است اعتماد به نفس فرد نسبت به بدن خود، ضعیف شود. واژینوپلاستی به معنی بازگردادن واژن به حالتی است که فرد در جوانی داشته است. با این کار کیفیت زندگی جنسی او بهبود می یابد.
 
چه افرادی شرایط لازم برای جراحی زیبایی واژن را دارند؟

هر کسی که از سلامت عمومی کافی برای پشت سر گذاشتن عمل جراحی برخوردار باشد میتواند عمل لابیاپلاستی انجام دهد. بنابراین برخی از زنانی که هیچ آسیب واژنی را نیز تجربه نکرده اند میتوانند صرفا برای زیبایی بیشتر، تحت این عمل جراحی قرار بگیرند چون میخواهند واژن زیباتری داشته و حس بهتری در رابطه جنسی داشته باشند.
 

       این مطلب را حتما مطالعه کنید : روش های زیبایی واژن
 
 
فواید جراحی زیبایی واژن که همراه با جراحی تنگی واژن یا لابیاپلاستی باشد ، چیست؟

به صورت خلاصه مزیتهای عمل جراحی جوانسازی واژن را به این صورت میتوان فهرست کرد:
  • داشتن بدنی در خور نیازهای فرد
  • بازسازی سفتی و تنگی واژن
  • بهبود شکل کلی ناحیه تحت درمان
  • بهبود رضایت جنسی
  • بهبود تجربه جنسی همسر
  • حل مشکلات پزشکی مثل بی اختیاری ادرار
مهمترین چیزی که در مورد جوانسازی واژن میتوان گفت این است که این کار به بازگشت حس پیشین در رابطه جنسی، کمک میکند، اعتماد به نفس از دست رفته فرد را به او باز میگرداند و احساس رضایت و راحتی بیشتری برای او فراهم می سازد. همچنین با جراحی تنگ کردن واژن یا عمل واژینوپلاستی معمولا لذت جنسی و ارگاسم بهتری تجربه میشود و به طور کلی کیفیت زندگی فرد ارتقا پیدا میکند.
 
روشهای جایگزین جراحی زیبایی واژن چیست؟

اگر چه جراحی تنگی واژن یا واژینوپلاستی برای برخی از زنان مناسب و حتی لازم است، اما این روش تنها گزینه برای زیبایی واژن نیست. ورزشهای کِگل (Kegel exercises) و ورزشهای واژن نیز برای تقویت عضلات کف لگن و پیرامون واژن موثر هستند. برخی از کرمهای واژن برای ایجاد تورم در واژن و احساس تنگی و سفتی آن، طراحی شده و استفاده میشوند. این کرمها را میتوان طی یک مدت استفاده کرد تا به تدریج حس جنسی بهبود پیدا کند اما تضمینی وجود ندارد که همه زنان از این روش نتیجه بگیرند.
اشکال اصلی این روشهای جایگزین این است که نتایج آنها، فوری نبوده و ماندگاری ندارد در حالی که جراحی واژن فوری تاثیر گذاشته و نتایج آن تا آخر عمر می ماند. با این حال این روشهای جایگزین خیلی ارزانتر از عمل جراحی هستند. توصیه میشود پیش از هر تصمیمی در این زمینه، با پزشک مشورت کنید.

محدودیتهای جراحی زیبایی واژن چیست؟

جراحی زیبایی واژن برای زنان باردار یا زنانی که قصد بارداری دارند توصیه نمیشود. اگر زنی پیش از زایمان این عمل را انجام دهد، زایمان طبیعی برای او دشوارتر و دردناکتر خواهد بود. همچنین زایمان طبیعی بر واژن تاثیر گذاشته و احتمالا تغییراتی را که طی جراحی واژینوپلاستی ایجاد کرده بودید، برمیگرداند و نتایج زحمتتان را بر باد میدهد.
جراحی زیبایی واژن و سایر عملهای جراحی زیبایی تناسلی را نباید به عنوان روشی برای نرمال به نظر رسیدن بدن، تلقی کنید. اندازه، شکل، رنگ و احساس دریچه واژن در هر فردی متفاوت است و امکان ندارد بتوانید دقیقا یک واژن نرمال را ترسیم کرده و به آن برسید. علاوه بر هنجارهای اجتماعی، تعاریف پورنوگرافی از ناحیه تناسلی نیز اغلب ایده آلهای غیر واقعی از چگونگی ظاهر بدن و رضایت فرد مقابل در رابطه جنسی، ایجاد میکندکه تاثیر منفی بر اعتماد به نفس جنسی زن یا همسر او میگذارد. همه زنان باید بدن خود را همان گونه که هست بپذیرند و قدردان چیزی که دارند، باشند. ممکن است بیزاری فرد از ناحیه تناسلی خود، ریشه در مشکلات عمیق تر اعتماد به نفس یا مشکلات روانی دیگر داشته باشد که با عمل جراحی اصلاح نمیشود بلکه نیاز به متخصص سلامت روان دارد.

هرگز نباید صرفا بر اساس نظر همسر خود، تحت جراحی زیبایی قرار بگیرید.
تصمیم گیری برای تغییر بدن با عمل جراحی باید مستقل گرفته شود و خیلی جدی، معایب و مزایای آن را بسنجید.
یک رابطه سالم بین دو نفر باید مبتنی بر پشتیبانی، پذیرش و احترام به فرد مقابل و سلامت او باشد. از عمل جراحی زیبایی برای بهبود روابط خود استفاده نکنید. جایگزینهای زیادی برای پرحرارت تر کردن زندگی جنسی و ایجاد صمیمیت وجود دارد. اگر رابطه تان دچار مشکل شده است این احتمال وجود دارد که مشکل عمیق تری داشته باشید که باید پیش از عمل جراحی، به آن بپردازید.

 
خطرات و عوارض احتمالی جراحی زیبایی واژن

رضایت فرد و عوارض این جراحی در بلند مدت مورد بررسی قرار نگرفته است. به طور کلی عوارضی که ممکن است پس از عمل جراحی زیبایی وازن تجربه شوند عبارتند از:
  • عفونت
  • تغییرات ماندگار در حس این ناحیه
  • درد
  • باقی ماندن جای زخم

برای این که در نهایت از نتایج عمل راضی باشید پیش از عمل باید روشن و شفاف با پزشک جراح زنان در مورد احساسات و نگرانیها و خواسته های خود در مورد ناحیه تناسلی تان صحبت کنید. باید خیلی مشخص به او بگویید چه میخواهید. روشهای غیر جراحی را نیز بررسی کنید تا بعدا از این که تحت عمل جراحی قرار گرفته اید، پشیمان نشوید.
به مشاوره نیاز دارید ؟ با ما تماس بگیرید