زیبایی واژن


به انجام هرگونه عمل جراحی یا زیبایی ترمیمی در واژن گفته می شود و شامل انواع مختلف: تنگ کردن واژن با لیزر، لابیاپلاستی، تزریق ژل در واژن، تزریق چربی در واژن، لیزر واژن و ... می شود. یکی از دلایل محبوبیت انجام عمل های زیبایی واژن، رفع نقایص و مشکلات ظاهری آن می باشد. که به دلایل مختلفی ایجاد می شوند.
 

چه عواملی زیبایی واژن را تحت تاثیر قرار می دهند


عواملی از جمله بالارفتن سن و سال، زایمان طبیعی ، نژاد و ژنتیک، لاغری بیش از حد و یائسگی بانوان در زیبایی واژن نقش به سزایی دارند.
همان طور که می دانید با بالارفتن سن، چین و چروکهای متعددی در تمام قسمت های بدن از جمله واژن به وجود می آید. همچنین بافت های ناحیه تناسلی استحکام و سفتی خود را از دست می دهند. زایمان های متعدد هم با تغییرات هورمونی و تغییرات ساختاری بافت های بدن، باعث بدشکل شدن لابیاها و شل شدن عضلات کف لگن می شود. و زیبایی واژن را تحت تاثیر قرار می دهد. البته در این بین، نمی توان نقش ژنتیک و نژاد را انکار کرد، برخی از زنان به صورت مادرزادی دارای نقایص لابیاها و بدشکلی هایی در واژن هستند.
 
جوانی و نشاط دوباره با روش های زیبایی واژن


یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار، لاغری بیش از حد می باشد. زیرا وقتی شما شروع به لاغر شدن می کنید، علاوه بر اندامتان، چربی های صورت و چربی های واژن نیز از دست می روند و در نتیجه واژن شما با از دست دادن چربی ظاهر خود را از دست می دهد و حتی ممکن است تیره تر به نظر برسد. یائسگی با کاهش چشمگیر هورمون های استروژن و پروژسترون همراه است. این کاهش سطح هورمون ها سبب شل شدن و افتادگی واژن و لابیاها می شوند. به همین خاطر بسیاری از زنان اعتماد به نفس خود را از دست می دهند. که در پی آن افسردگی و آسیب های روانی و نارضایتی های زناشویی ایجاد می شود.بهترین راه زیبایی واژن و رفع این نقایص تزریق ژل یا تزریق چربی در واژن می باشد.

قبل از معرفی روش های زیبایی واژن بهتر است مختصری به آناتومی واژن بپردازیم.  

آناتومی واژن


قبل از اینکه بخواهیم روش های جراحی زیبایی واژن بپردازیم، بهتر است برای بهتر روشن شدن موضوع، اطلاعاتی درباره قسمت های مختلف واژن داشته باشیم. به طور کل اندام تناسلی خارجی مونث شامل: مونس پوبیس، لابیاهای بزرگ، لابیاهای کوچک، کلیتوریس، بولب وستیبول و غدد وستیبولار بزرگ می باشد.
مونس پوبیس: ناحیه مثلثی که در هنگام بلوغ وپس از آن محل رشد مو ها می باشد. از یک بالشتک دارای چربی تشکیل شده است. که در جراحی سزارین برش را از اولین ردیف رویش موها انجام می دهند.

لابیاهای بزرگ: دو بالشتک دارای چربی می باشند که در دوطرف وولو قرار گرفته اند و 7-8 سانتی متر طول دارند. نقش ضربه گیر را نیز ایفا می کنند. و هرچه چربی بیشتری داشته باشند، بزرگ تر می باشند. در خانم ها دارای اشکال مختلفی می باشد. تزریق ژل و تزریق چربی در این ناحیه صورت می گیرد.
لابیاهای کوچک: در داخل لابیاهای بزرگ جای گرفته اند. که در بعضی خانم ها بزرگ و بد شکل می باشد، در لابیاپلاستی، لابیا های کوچک ترمیم می شوند.
کلیتوریس: عضو اصلی تحریک شونده و شهوانی در زنان می باشد. که در مرکز وولو و در بالای مجرای ادراری  قرار گرفته است.
بولب وستیبول: ناحیه مثلثی شکلی که از  قسمت بیرونی به هایمن، و از قسمت داخل به واژن می رسد.
غدد وستیبولار: شامل غدد اسکن و بارتولن می باشد که در دوطرف مجرای وستیبول قرار گرفته اند و وظیفه ی مرطوب کردن اندام تناسلی را بر عهده دارند.
 

انواع روش های جراحی زیبایی و ترمیمی واژن


1-    جراحی زیبایی واژن با لیزر
2-    زیبایی واژن با تزریق چربی
3-    زیبایی واژن با تزریق ژل
4-    جراحی زیبایی واژن با لابیاپلاستی


جراحی زیبایی واژن

جراحی زیبایی واژن با لیزر 


امروزه با پیشرفت علم در دنیای پزشکی، لیزرها دارای کاربرد فراوانی هستند.از کاربردهای لیزر می توان: از بین بردن چین و چروک های نواحی خارجی تناسلی،از بین بردن تیرگی های لابیاها و روشن نمودن آن ها، برطرف کردن قرمزی، التهاب، سوزش واژن، تنگ کردن واژن، تحریک کلاژن سازی واژن، رفع نقایص ظاهری واژن، رفع شلی و افتادگی واژن، رفع مشکلات بی اختیاری ادرار و مدفوع، رفع خشکی واژن، زیباسازی لابیاها و... اشاره کرد.


مزایای استفاده از لیزر

 1. کوتاه بودن زمان انجام کار
 2. بدون ایجاد درد و خونریزی
 3. مناسب برای همه سنین
 4. ماندگاری طولانی
 5. قابلیت استفاده در بیماران سرطان پستان
 6. عدم نیاز به بی هوشی
 

اقدامات قبل از انجام لیزر تراپی
قبل از انجام لیزر به منظور زیبایی واژن بهتر است نکات زیر رعایت شود:

 1. معاینه دقیق دستگاه تناسلی توسط دکتر متخصص زنان
 2. انجام تست پاپ اسمیر( تست سرطان شناسی دهانه رحم)
 3. برطرف کردن هرگونه عفونت و زخم دهانه رحم

 

جراحی زیبایی واژن با تزریق چربی


تزریق چربی به واژن یکی از جدیدترین و به روزترین روش های زیبایی واژن و جوان سازی واژن می باشد. معمولا تزریق چربی به قسمت لابیا ماژور می باشد، که در واقع باعث رفع چین و چروک ها، تیرگی ها می شود. تزریق چربی در واژن یکی از ایمن ترین و مطمئن ترین راه ها برای زیبایی واژن می باشد. عوارض انجام آن بسیار کم است و در مقایسه با نتیجه کار هزینه آن مناسب می باشد. همچنین ماندگاری چربی نیز بالا می باشد و به دلیل طبیعی بودن چربی( زیرا از بدن خود شخص گرفته می شود) واکنشی از طرف بدن در پی ندارد، و فرد چند ساعت پس از تزریق می تواند فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرد. تزریق چربی برخلاف سایر روش ها نیازی به بستری شدن و بی هوشی و بخیه زدن ندارد و به صورت سرپایی در کلینیک ها و با بی حسی موضعی قابل انجام است. حتی در صورت لزوم می توان تزریق چربی را تکرار کرد. پس از تزریق چربی بعد از مدت کوتاهی می توان فعالیت جنسی داشت و محدودیت و مشکلی در هنگام نزدیکی ندارد. تزریق چربی برای خانم هایی که چین و چروک لابیاها، آتروفی لابیاها و واژن( به دلیل یائسگی)، کم حجم شدن لابیاها به دلیل افزایش سن، بدشکلی های واژن و وولو به دلیل زایمان های طبیعی متعدد و یا نواقص واژن و لابیاها به دلیل ژنتیکی دارند، گزینه مناسبی می باشد.
 
آمادگی های لازم برای تزریق چربی

 1.  انجام آزمایشات لازم طبق نظر پزشک معالج
 2. درمان عفونت های رحم و زخم دهانه ی رحم
 3. اجتناب از مصرف سیگار والکل حداقل تا یک هفته به زمان تزریق چربی
 4. شیو کردن ناحیه تناسلی
 5. مصرف مایعات فراوان قبل از تزریق چربی
 6. قطع مصرف دارو های رقیق کننده خون مانند آسپرین

روش تزریق چربی
 برای تزریق چربی در واژن ابتدا باید از دیگر نقاط بدن مانند ران، شکم، پهلوها چربی برداشت کرد. برای انجام این کار ابتدا محل دقیق گرفتن چربی مشخص می شود، سپس محل مورد نظر ضد عفونی می شود، بی حسی موضعی انجام می شود، با سرنگ های مخصوصی که سر آن ها کانولاهای مناسب وصل شده است، سوراخ کوچکی ایجاد می شود و چربی ها با فشار خفیفی برداشت می شوند.
چربی ها پس از جداسازی باید کاملا استریل شوند و از خون و سایر بافت ها جدا سازی شوند. بعد از انجام جداسازی، محل تزریق چربی به صورت دقیق مشخص می شود. ضدعفونی صورت می گیرد سپس بی حسی موضعی انجام می شود و چربی های جداسازی شده، در سرنگ ها کشیده می شوند و با کانولاهای مخصوص تزریق می شوند. پس از تزریق چربی نیازی به بستری نمی باشد و فرد پس از گذشت چند ساعت مرخص می باشد.
 
مراقبت های پس از تزریق چربی

 1. استفاده از مسکن ها و آنتی بیوتیک ها طبق نسخه پزشک برای جلوگیری از عفونت
 2. اجتناب از تمرینات و ورزش های سنگین
 3. اجتناب از گرفتن دوش آب داغ و وان آب داغ به مدت 7 روز
 4. اجتناب از مصرف دخانیات و الکل
 5. استفاده از کمپرس آب سرد برای کاهش تورم
 6. عدم برقراری رابطه ی جنسی تا تایید پزشک زنان

عوارض تزریق چربی به واژن ( آیا تزریق چربی به واژن ضرر دارد ؟ )
هرچند تزریق چربی به واژن در بین روش های زیبایی واژن، روشی بی خطر و کم عارضه محسوب می شود، ولی در کوتاه مدت ممکن است عوارض خفیفی مانند: کبودی، التهاب، تورم، عفونت و درد داشته باشد، که در زمان بسیار کمی از بین می رود.


یکی از دیگر روش های زیبایی واژن، تزریق ژل می باشد، که معمولا ژل به درون لابیا ماژورها تزریق می گردد. ودر بین خانم ها طرفداران زیادی دارد. همان طور که گفتیم، با بالا رفتن سن، زایمان های متعدد، آتروفی واژن، نقایص ژنتیکی و مادرزادی، لاغری و ... زیبایی واژن از بین می رود. تزریق ژل یکی از ساده ترین روش هایی است که به کمک آن می توان زیبایی واژن را احیا کرد.

قبل از هر چیز شناخت انواع ژل ها ضرورت دارد. معمولا ژل ها به سه دسته تقسیم می شوند.

 1. ژل موقت( اثر 2 ماهه تا یک ساله)
 2. ژل نیمه موقت( اثر دوساله تا 5 ساله)
 3. ژل دائمی( اثر 5 ساله تا 40 ساله)

برای تزریق ژل بیمار روی تخت معاینه دراز می کشد. تزریق ژل هم مانند تزریق چربی نیازی به بی هوشی ندارد و با بی حسی موضعی انجام می شود. ابتدا محل دقیق تزریق مشخص می شود و محل مشخص شدهف ضدعفونی می گردد و به وسیله لیدوکایین بی حس می شود. سپس بی حسی موضعی برای تزریق ژل زده می شود. پس از اثر بی حسی موضعی، ژل در سرنگ های مخصوصی تزریق می شود. تزریق ژل هم نیازی به بستری ندارد و فرد بعد از انجام مرخص می باشد.
تزریق ژل در واژن
آمادگی های لازم قبل از تزریق ژل

 1. انجام آزمایشات لازم طبق نظر پزشک معالج
 2. درمان عفونت های رحم و زخم دهانه ی رحم
 3. اجتناب از مصرف سیگار والکل حداقل تا یک هفته به زمان تزریق ژل
 4. شیو کردن ناحیه تناسلی
 5. مصرف مایعات فراوان قبل از تزریق ژل
 6. قطع مصرف دارو های رقیق کننده خون مانند آسپرین و قطع امگا3
 7. در صورت داشتن حساسیت به پزشک خود اطلاع دهید


در افراد زیر تزریق ژل ممنوع می باشد

 1. افراد دارای سابقه بیماری های انعقادی
 2. افراد با سابقه حساسیت به ژل
 3. افراد دیابتی که انسولین تزریق می کنند
 4. بارداران و زنان شیرده
 5. افراد با سابقه سکته قلبی و سکته مغزی
 6. افراد دارای زگیل تناسلی و تبخال تناسلی فعال
 7. افراد دارای بیماری های خود ایمنی، آسم و آلرژی
 8. افراد دارای عفون های رحمی و زخم دهانه ی رحم


مراقبت های پس از تزریق ژل

 1. استفاده از مسکن ها و آنتی بیوتیک ها طبق نسخه پزشک برای جلوگیری از عفونت
 2. اجتناب از تمرینات و ورزش های سنگین
 3. اجتناب از گرفتن دوش آب داغ و وان آب داغ به مدت 7 روز
 4. اجتناب از مصرف دخانیات و الکل
 5. استفاده از کمپرس آب سرد برای کاهش تورم
 6. عدم برقراری رابطه ی جنسی تا تایید پزشک زنان
 7. عوارض تزریق ژل

تزریق ژل در واژن از جمله روش های کم عارضه می باشد با این حال، در برخی خانم ها تورم، سفتی بافت، ایجاد لکه های قرمز، التهاب، عفونت، درد و حالت تهوع ممکن است دیده شود.

جراحی لابیاپلاستی


لابیاپلاستی از انواع جراحی های زیبایی واژن است، که با هدف کوچک کردن و متقارن سازی لابیاهای مینور انجام می شود. در برخی مواقع عمل لابیاپلاستی به همراه برداشتن لایه اضافی کلیتوریس که اصطلاحا به آن کلاهک کلیتوریس گفته می شود، هم است. طی عمل لابیاپلاستی، لابیاها کوچک و خوش فرم می شوند. چین و چروک لابیاها از بین می رود، میل جنسی افزایش پیدا می کند، اعتماد به نفس خانم افزایش یافته و در واقع جوان سازی و زیبایی واژن انجام می شود.

 
زیبایی واژن با انجام لابیاپلاستی

بسیاری از خانم ها به دلیل بزرگی و بدفرم بودن لابیاها، تمایل به انجام لابیاپلاستی دارند. اما به طور کلی می توان این دلایل را برای انجام لابیاپلاستی دسته بندی کرد:

 1. عدم یا کاهش رسیدن به احساس ارگاسم به دلیل کلاهک اضافه کلیتوریس
 2. احساس کشیدگی و سایش در هنگام انجام فعالیت های روزمره یا ورزش هایی مانند: دوچرخه سواری، اسب سواری
 3. ناتوانی در پوشیدن لباس های تنگ و چسبان مانند مایو
 4. احساس درد و نارضایتی هنگام نزدیکی
 5. احساس نارضایتی و خجالت از زیبایی واژن در رابطه جنسی
 6. نارضایتی همسران و در نتیجه خدشه دار شدن اعتماد به نفس
 7. مشکلات ادراری زنان
 8. در برخی موارد به دلیل تغییر جنسیت از مرد به زن
 9. ابهامات تناسلی

 

فرم ارسال سوال جدید

پرسش و پاسخ

به مشاوره نیاز دارید ؟ با ما تماس بگیرید